Robbie Coltrane


(Anthony Robert McMillan)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 30.3.1950

Miesto Narodenia: Rutherglen, Skotsko, Velká Británie

 

...více

Životopis

Skotský herec a bavič Robbie Coltrane (pův. jménem Anthony Robert McMillan) se narodil 30. března 1950 ve městě Rutherglen v Jižním Lanarkshiru. Jeho dědeček byl proslulý podnikatel Thomas W. Howie, otec doktorem. Mladý Coltrane studoval na Glenalmondské vyšší odborné škole v Perth a Kinrossu (jedna ze Skotských správních oblastí) a následně technickou vysokou školu College of Education v Edinburghu. Od roku 2003, kdy se rozešel se svou manželkou Rhonou Gemmell, žije ve skotském Stirlingshiru se svými dvěma dětmi, Spencerem a Alicí. Sám o sobě rád říká, že i když není v žádném filmu na prvním místě, v každém z nich je rozhodně nepřehlédnutelný (narážka na Coltranovy tělesné proporce).

Coltrane se k práci pro televizi dostal již ve svých dvaceti letech, kdy přijal umělecké jméno Coltrane, na počest slavného jazzmana Johna Coltrana. Jako každý, začínal i on nejdříve u divadla, netrvalo ale dlouho a objevil se v několika televizních zábavních pořadech. Již v roce 1981 tak předvedl svůj komediální talent např. v BBC seriálu A KICK UP THE EIGHTIES, což mu o rok později vyneslo roli v proslulé show skupiny Comic Strip, nazvané THE COMIC STRIP PRESENTS (1982). Hned nato pak následovala účast i na LAUGH? I NEARLY PAID MY LICENCE FEE z roku 1984.

Nevyhnutelně se samozřejmě objevily i nabídky na filmové role. Coltrane si tak v letech 1980-88 zahrál ve více či méně úspěšných snímcích jako PLANETA KRULL, MONA LISA, CARAVAGGIO, DEATH WATCH, atd. Kromě nespočtu dalších televizních show se pak podílel i na TV filmech THE YOUNG ONES, TUTTI FRUTI či ČERNÁ ZMIJE. Velkou událostí se pro něj stala jedna z rolí v historickém velkofilmu JINDŘICH V. (Henry V.) z roku 1989, pod režijní taktovkou Kennetha Branagha.

V roce 1990 si zahrál ve snímku Jeptišky na útěku, o rok později následovala role papeže v komedii THE POPE MUST DIE. V letech 1993-96 se pak na obrazovkách britské televize Granada pravidelně ocital v kůži Eddieho "Fitze" Fitzgeralda v oblíbeném kriminálně-psychologickém seriálu CRACKER. Právě tato role mu o rok později vynesla prestižní cenu BAFTA (British Academy of Film and Television Arts). Jeho kariéra se konečně závratně rozjela.

V roce 1995 se tak objevil po boku Pierce Borsnana v 17. bondovce ZLATÉ OKO (Golden Eye) jako ruský gangster Valentin Zukovsky, kteroužto roli si střihl i o čtyři roky později, v bondovce číslo devatenáct, s podtitulem JEDEN SVĚT NESTAČÍ (The World Is Not Enough). Za povšimnutí pak určitě stojí mysteriózní thriller Z PEKLA (From Hell, 2001) s Johnny Deppem v hlavní roli. Jeho skutečná „životní role“ měla ale teprve přijít.

Stát se poloobrem, to není jen tak, Robbie Coltrane to však díky svým úctyhodným tělesným proporcím zvládl na výbornou - filmový Hagrid ve snímku HARRY POTTER A KÁMEN MUDRCŮ (Harry Potter and the Sorcerer's Stone, 2001) byl, jak se mnozí filmoví kritici jednohlasně shodli, ztvárněný skutečně dokonale. Coltrane se tak téměř nevědomky stal jedním z těch herců, které si publikum vybaví spíše v souvislosti s jejich slavnou rolí než s úctyhodnou filmografií. Není proto divu, že podepsal smlouvu i na dalších šest pokračování.

Kromě filmového Harry Pottera, jsme se Coltrana mohli v letech 2003-05 dočkat ještě ve hvězdně obsazených DANNYHO PARŤÁCÍCH 2 (Ocean's Twelve) a propadáku STORMBREAKER z minulého roku. V roce 2007 se pak objeví v koprodukčním britsko-indickém dramatu PROVOKED.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.